هدایت کردن – سرب آخرین بازار میلیون روز گذشته

هدایت کردن – سرب: آخرین بازار میلیون روز گذشته بازار امروز خبر اقتصادی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی گشایش پرونده تازه بدعهدی پاکستان نسبت به کشور عزیزمان ایران

درحالی که پاکستان سال هاست که با کمبود انرژی دست و پنجه نرم می‌کند و جهت تامین انرژی مورد نیاز خود یک قرارداد با کشور عزیزمان ایران جهت واردات‌ گاز از کشورمان ا

گشایش پرونده تازه بدعهدی پاکستان نسبت به کشور عزیزمان ایران

گشایش پرونده تازه بدعهدی پاکستان نسبت به ایران

عبارات مهم : ایران

درحالی که پاکستان سال هاست که با کمبود انرژی دست و پنجه نرم می کند و جهت تامین انرژی مورد نیاز خود یک قرارداد با کشور عزیزمان ایران جهت واردات گاز از کشورمان امضا کرده هست، نه تنها پای قرارداد امضا شده است نمی ایستد و با وجود اصرار کشور عزیزمان ایران بر عملیاتی کردن قرارداد بهانه تراشی می کند، بلکه اخبار حاکی از آن است که جهت تامین انرژی خود به یک منبع تازه چنگ زده هست.

به گزارش ایسنا، قرارداد گازی میان کشور عزیزمان ایران و پاکستان باقی مانده از طرحی است که زمانی قرار بود “خط لوله صلح” باشد، قرادادی که توافق نامه اولیه آن با پاکستان در سال ۱۹۹۵ به امضا رسید و سپس در سال ۱۹۹۹ هند نیز به این توافق یکسان گازی پیوست. این قرارداد در ۲۰۰۴ مورد بازبینی قرار داده شد و شرح آن روشن شد، ولی پنج سال بعد هند با بهانه هایی در مورد امنیت و قیمت معاهده نسبت به آن سرد شده است و از تعهد سه جانبه کناره گری کرد.

گشایش پرونده تازه بدعهدی پاکستان نسبت به کشور عزیزمان ایران

در سپتامبر ۲۰۱۲ عملیات اجرایی معاهده شروع شده است و روسای جمهور وقت دو کشور توافق کردند در این زمینه همکاری داشته باشند، بر اساس این همکاری آینده نگری شده است بود که پاکستان نیز خط لوله خود را طی ۲۲ ماه تا مرز کشور عزیزمان ایران بکشد. بر اساس این معاهده گازی قرار شد با شروع عملیات لوله گذاری تا سال ۱۳۹۳ صادرات گاز از طریق خط لوله به کراچی شروع شود. این قرارداد ۲۵ ساله کشور عزیزمان ایران را متعهد می کند که صادرات گاز در روز از حجم ۱۴ میلیون متر مکعب را شروع کرده و آن را در دو فاز به ۲۱ و ۳۰ میلیون متر مکعب زیاد کردن دهد.

اما عملیات اجرایی خط لوله از سوی پاکستانی ها مدام متوقف می شد و از سوی مسئولان این کار در پاکستان اطلاعات ضد و نقیضی در مورد میزان پیشرفت پروژه ارائه می شد. کارشکنی ها و عدم شروع عملیات اجرایی خط لوله از سوی پاکستان در حالی اتفاق می افتاد، که کشور عزیزمان ایران از سال ۲۰۱۱ کار خط لوله خود را به اتمام رسانده بود و به اسلام آباد وقت داده بود تا آخر ۲۰۱۴ عملیات خط لوله را تکمیل کند.

درحالی که پاکستان سال هاست که با کمبود انرژی دست و پنجه نرم می‌کند و جهت تامین انرژی مورد نیاز خود یک قرارداد با کشور عزیزمان ایران جهت واردات‌ گاز از کشورمان ا

در حالی که حدود یک دهه از قرارداد گازی میان کشور عزیزمان ایران و پاکستان گذشته و طبق آن همه زیرساخت های مورد نیاز جهت صادرات گاز از کشور عزیزمان ایران به پاکستان از سوی کشور عزیزمان ایران فراهم شده است هست، این همسایه شرقی بر بدعهدی خود اصرار می کند. اصراری که وزیر نفت را نیز به تعجب انداخت و بر آن داشت تا با ارسال نامه ای به وزیر نفت پاکستان خواهان یک پاسخ صریح از این کشور شود.

به گفته زنگنه طرف پاکستانی جواب درستی به کشور عزیزمان ایران نمی دهد. یک تا دو روز پیش از برکناری آقای نواز شریف، نخست وزیر پیشین پاکستان، نامه رسمی از طریق مجاری دیپلماتیک به شاهد خاقان عباسی، وزیر نفت پیشین پاکستان نوشتم و آمادگی کشور عزیزمان ایران را جهت صادرات گاز به پاکستان اعلام کردم. ۲ روز بعد خاقان عباسی بعد از برکناری نواز شریف، نخست وزیر موقت پاکستان شدند، از این رو نتیجه و آخر نامه مشخص نشد.

به گفته وی، مسیر حقوقی این قرارداد از سوی شرکت ملی نفت کشور عزیزمان ایران پیگیری خواهد شد. هم اکنون کار در مرز متوقف مانده است و ما میلیاردها دلار جهت این خط لوله احداث شده، هزینه کرده ایم؛ طرف پاکستانی در مقطعی اعلام کرد به علت تحریم ها قادر به احداث خط لوله در خاک پاکستان نیست ولی اکنون نزدیک ۲ سال است که تحریمی وجود ندارد، چنین رفتاری در عرف تجارت بین المللی قابل قبول نیست.

گشایش پرونده تازه بدعهدی پاکستان نسبت به کشور عزیزمان ایران

در حال حاضر موضوعی که بیش از بد عهدی پاکستانی ها باعث تعجب شده است اقدام این کشور جهت انجام مذاکره با نیجریه جهت امکان سنجی همکاری با این کشور در حوزه نفت و گاز از جمله وادارت گاز مایع(ال-ان-جی) از نیجریه است.

بنا به گفته بعضی رسانه ها به نقل از منابع خارجی دولت پاکستان به وزارت نفت و منابع طبیعی اجازه داده تا مذاکراتی را با نیجریه جهت امکان سنجی همکاری با این کشور در حوزه نفت و گاز از جمله وادارت گاز مایع(ال-ان-جی) از نیجریه شروع کند.بر همین اساس وزارت نفت پاکستان درحال ایجاد کانال ارتباطی با نیجریه با نشانه فراهم کردن فضای سرمایه گذاری مقتابل در صنایع نفت دو کشور است.

درحالی که پاکستان سال هاست که با کمبود انرژی دست و پنجه نرم می‌کند و جهت تامین انرژی مورد نیاز خود یک قرارداد با کشور عزیزمان ایران جهت واردات‌ گاز از کشورمان ا

بررسی ها نشان می دهد میزان نیاز پاکستان به گاز در سال های آینده زیاد کردن خواهد یافت. این کشور ظرف سه سال آینده، هر سال به ۲۰ میلیون تن گاز مایع نیاز خواهد داشت و بعد از پنج سال، این رقم به ۳۰ میلیون تن در سال زیاد کردن خواهد یافت.

با توجه به اینکه زنگنه از طی مسیر حقوقی قرارداد مذکور از سوی شرکت ملی نفت خبر داده، باید منتظر ماند و دید کشور عزیزمان ایران در قبال بد عهدی این همسایه شرقی چه خواهد کرد، آیا کار به شکایت و پرداخت غرامت از سوی پاکستان می کشد یا پاکستان تصمیم می گیرد پای عهد خود بایستد و واردات گاز از کشور عزیزمان ایران را شروع کند.

گشایش پرونده تازه بدعهدی پاکستان نسبت به کشور عزیزمان ایران

واژه های کلیدی: ایران | همکاری | صادرات | نیجریه | قرارداد | پاکستان | پاکستان | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz