هدایت کردن – سرب آخرین بازار میلیون روز گذشته

هدایت کردن – سرب: آخرین بازار میلیون روز گذشته بازار امروز خبر اقتصادی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی پازل اصلاح قیمتی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران سیمای کم رمقی را در جریان معاملات دیروز به نمایش گذاشت. نماگر مهم سهام طی دادوستدهای روز گذشته ۸۴۴ واحد(معادل ۸/ ۰ درصد) دیگر عقب

پازل اصلاح قیمتی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

پازل اصلاح قیمتی در بورس تهران

عبارات مهم : بازار

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران سیمای کم رمقی را در جریان معاملات دیروز به نمایش گذاشت. نماگر مهم سهام طی دادوستدهای روز گذشته ۸۴۴ واحد(معادل ۸/ ۰ درصد) دیگر عقب نشست. ارزش معاملات نیز به کمترین سطح خود طی یک ونیم ماه گذشته رسید. معاملات سهام در روزهای اخیر بیش از آنکه متاثر از عملکرد درونی شرکت های بورسی باشد، انعکاسی از بیم ها و ابهام های نهفته در تحولات سیاسی و اوضاع کلان اقتصادی است.

به همین علت است که جریان نقدینگی در سهام نسبت به میانگین ماهانه کم کردن محسوسی را ثبت کرد.از این رو احتمال می رود تا بازیابی نشانه های قطعی در رابطه با مذاکرات برجامی و سیاست های ارزی این روند ادامه یابد. در این بحبوحه انتظار، جریان نقدینگی به سمت تک سهم های جالب با افق های کوتاه مدت سرمایه گذاری حرکت کرده یا توجه خاص ای به نمادهای تازه وارد مبذول داشته هست. در این گزارش به چرایی استراحت طولانی شاخص بورس پرداخته شده است است.

پازل اصلاح قیمتی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

الگوی تکرارشونده معاملات

به رغم وجود نقدینگی در بازار، عدم میل به به خرید و ضعف تقاضا یکی از شاخصه های برجسته معاملات در چند روز اخیر بود. دادوستدهای دیروز نیز در این بعد زمینه معاملاتی، همچون روزهای گذشته با اصلاح قیمت غول های بازار آخر یافت. سهام گروه های معدنی، فلزی و نمادهای برجسته گروه پتروشیمی که جزو اولویت خرید سهامداران در دوره رونق بودند، همانند چند روز اخیر، تحت فشار فروش، بیشترین نقش را در افت شاخص کل بر عهده گرفتند.

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران سیمای کم رمقی را در جریان معاملات دیروز به نمایش گذاشت. نماگر مهم سهام طی دادوستدهای روز گذشته ۸۴۴ واحد(معادل ۸/ ۰ درصد) دیگر عقب

ضعف معاملاتی در سهام بزرگ و بنیادمحور بازار، زمینه ساز حرکت نقدینگی به سمت سهامی شده است است که از جذابیت کافی برخوردار نیستند ولی از منظر بعضی سرمایه گذاران با دید کوتاه مدت، بستر مناسبی جهت کسب سودهای موقت محسوب می شوند. این قاعده رفتاری که معمولا در شرایط رکودی بازار نمودار می شود عمدتا میل به به رفت وبرگشت در سهام کم عمق بازار را دارد؛ یا به سمت صنایعی جذب می شود که دست کم صورت های مالی مطلوبی ارائه نکرده اند و در دوره رونق بازار از قافله رشد قیمتی جا مانده اند.

به نظر می رسد حرکت محسوس نقدینگی به سمت سهام گروه خودرویی از همین چشم انداز قابل توجیه باشد. سهام خودرویی از روز شنبه بخش عمده نقدینگی فعال در بازار را جذب کردند و در معاملات دیروز نیز صدرنشین فهرست بیشترین ارزش معاملات صنایع بورسی شدند. با وجود این، سهام این گروه نیز از عوارض ضعف عمومی تقاضا در امان نماندند و در نتیجه از شدت رشد شاخص این گروه طی معاملات دیروز کاسته شد.

اما توصیه مهم در رابطه با معاملات دیروز توجه تام سهامداران به نمادهای تازه وارد به خصوص پتروشیمی پارس بود. این نماد در سومین روز حضور روی تابلو، بر خلاف جریان عمومی بازار همچنان صف خریدی به ارزش بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان را تجربه کرد. این حجم از تقاضا جهت این سهم در حالی رقم می خورد که ارزش معاملات به پایین ترین میزان طی یک ونیم ماه گذشته رسیده هست. از این چشم انداز، صف طولانی خرید در نماد پتروشیمی پارس آن هم در شروع معاملات ثانویه این سهم، از وجود نقدینگی قدرتمند در بازار حکایت دارد. نقدینگی سرگردانی که به وقت های جالب سرمایه گذاری با بازدهی مطلوب متمایل است ولی ریسک های سیستماتیک حاکم بر بازار سد راه تظاهر این جریان پولی است.

پازل اصلاح قیمتی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

نگاهی به شکل گیری روندها

چهارم تیرماه بود که شاخص کل طی یک سلسله رکوردشکنی، در سقف تازه ۱۱۵ هزار واحدی ایستاد. مطابق نظر اغلب کارشناسان، کم کردن شدید ارزش ریال در بهار و رشد همزمان قیمت طلا به ایجاد حس جاماندگی در سهام طی دوره مزبور منجر شد. در نتیجه این رویداد، بهای سهام اغلب بنگاه ها در بازه زمانی بسیار کوتاهی، زیاد کردن بیش از ۳۰ درصدی را به نمایش گذاشت. در این بین، سهام کالامحور بازار که از جذابیت های بنیادی نیز برخوردار بودند بیش از بقیه گروه ها از این جریان منتفع شدند. ولی دیری نپایید که قیمت ها به علت شناسایی سود در بین معامله گران و شروع جنگ تجاری بین بزرگ ترین اقتصادهای دنیا وارد مدار استراحت شدند.

بنابراین، رشد شتابنده قیمت در کمتر از ۹ روز معاملاتی زمینه را جهت شکل گیری موج قدرتمندی از شناسایی سود در بین سهامداران مهیا کرد. کسانی که از ابتدای این روند وارد جریان معاملات شده است بودند ترجیح دادند سود کسب شده است در عرض کمتر از دو هفته را از گزند ریسک های آتی حفظ کنند. بنابراین، حرکت صعودی قیمت ها در نتیجه این اتفاق متوقف شد و شاخص کل در مسیر اصلاح افتاد. در همین مقطع زمانی، قیمت ها در بازار جهانی اوضاع نسبتا باثباتی داشتند. بنابراین، از این حیث ریسک چندانی از جانب بازارهای جهانی، سهام وابسته در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران را ترساندن نمی کرد. به بیان دیگر، در روزی که شاخص کل سهام در قله نشست، قیمت فلزات پایه مرتبط با بنگاه های بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در اوضاع نسبتا مطلوبی قرار داشتند. هر تن فلز مس در این مقطع زمانی در محدوده ۶ هزار و ۸۰۰ دلار معامله می شد و قیمت هر تن فلز روی در نزدیکی مرز ۳ هزار دلار نوسان داشت. قیمت هایی که همچنان در محدوده میانگین سال نوسان داشتند.

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران سیمای کم رمقی را در جریان معاملات دیروز به نمایش گذاشت. نماگر مهم سهام طی دادوستدهای روز گذشته ۸۴۴ واحد(معادل ۸/ ۰ درصد) دیگر عقب

اما درست یک هفته بعد از سقف شکنی شاخص بورس تهران، دولت ایالات متحده با اجرایی کردن طرح تعرفه بر واردات از چین، سرمایه گذاران جهانی را غافلگیر کرد. واشنگتن در این مقطع زمانی با وضع تعرفه ۲۵ درصدی بر ۳۴ میلیارد دلار از کالاهای چینی، نخستین گلوله را به جریان آزاد تجارت جهانی شلیک کرد. بلافاصله بعد از انتشار این خبر، بازارهای سهام و مواد خام در بازار جهانی زیر فشار شدید شروع جنگ تجاری قرار گرفتند. در نتیجه این اتفاق، موجی از نگرانی در بازار جهانی شکل گرفت و قیمت فلزات پایه بیش از سایر مواد خام، ریزش های سنگینی را به ثبت رساند. قیمت هر تن مس به کمترین سطح یکساله خود نزدیک شد و روی در کف ۲۰ ماهه نشست.

ترمز دلاری بورس

پازل اصلاح قیمتی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

نرخ دلار در بازار غیررسمی طی یک ماه گذشته عمدتا در محدوده ۸ هزار تومان نوسان داشته هست. ولی به نظر می ر سد که ارزش سهام وابسته، متناسب با رشد قیمت های ارز زیاد کردن پیدا نکرده هست. واقعیت این است که قیمت سهام بر اساس نمونه های تاریخی به دنبال رشد قیمت ارز حرکت می کند. ولی این مسیر، طی این مدت به وسیله سهام طی نشد. نخستین برداشتی که از واکنش‌ها اخیر سهام در قبال رشد کنونی قیمت ارز غیررسمی می شود این است که زیاد کردن افسارگسیخته قیمت ارز در خوابیدن ملتهب و هیجانی صورت گرفت و معاملات ارزی از عمق کافی برخوردار نبود. به عقیده کارشناسان، محدودیت های دولت در عرضه آزاد ارز و تعیین قیمت واحد ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی عامل مهم این روند پرشتاب به شمار می رود. البته ناگفته نماند که نگرانی های مرتبط به بازگشت تحریم ها نیز هیجانات در بازار ارز و سکه را شدت یافتن کرد.

علاوه بر فضای ملتهب و غیرمتعادل بازار ارز که در عقب نشینی تقاضای سهام موثر افتاد، عزم دست اندرکاران پولی کشور جهت حفظ مصنوعی ارزش ریال در برابر ارزهای دیگر را نباید از نظر پنهان داشت. گر چه روند قیمت ها در بازارهای متفاوت نشان دهنده شکست سیاست گذار ارزی در تعیین دستوری قیمت های ارز است ولی همچنان مقاومت دولت جهت سرکوب تورم از کانال تقویت پول ملی، مایه سردرگمی فعالان بازارها به خاص سهامداران شده است هست. روند اصلاحی بسیاری از سهام صادرات محور بازار هم از این زاویه قابل توجیه هست. در واقع، در شرایطی که اغلب بنگاه ها به خصوص بزرگان صنایع فلزی، معدنی و پتروشیمی ملزم به عرضه ارز خود با قیمت های سامانه نیما هستند منطقی است که بازار همچنان چشم انتظار قدرت تعیین کننده دولت در قبال آینده ارز باشد.

استمرار فرساینده ریسک سیستماتیک

علاوه بر ابهامات ناشی از آینده نامعلوم قیمت دلار، عوامل سیاسی و اوضاع پیچیده اقتصاد جهانی هم ریسک سرمایه گذاری در سهام را شدت بخشیده هست. تقابل تجاری ایالات متحده با شرکای سنتی خود در اروپا و همچنین شروع جنگ تعرفه ای با غول اقتصادی آسیا طی ماه های اخیر چشم انداز تحریم ها را تیره کرده هست. در این میان، خبرهای گاه متناقض در رابطه با قطع همکاری های بانک های بین المللی و کم کردن خرید نفت از سوی خریداران مهم نفت کشور عزیزمان ایران در صدر توجه فعالان بازارها قرار دارد.

از سوی دیگر، عنوان تعلیق نام کشور عزیزمان ایران از فهرست سیاه کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم در هفته های اخیر تبدیل به یک نماد سیاسی شده است است و معاملات بازارهای دارایی را تحت الشعاع قرار داده هست. سخنگوی شورای نگهبان در آخرین بیانات خود طی روز شنبه گفت که این شورا اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را که جزو مصوبات چهارگانه موسوم به FATF هست، مغایر قانون اساسی می داند. موضوعی که به نظر می رسد نوسان قیمت ها در بازار ارز را تحت تاثیر قرار داد.دامنه اثر ریسک های سیستماتیک به حدی است که می تواند در درجه نخست بازار دارایی های امن از جمله سکه و دلار را تحت الشعاع قرار دهد و از این رهگذر به سرمایه گذاری در سهام آسیب بزند.

اهرم های خروج از رکود

به نظر می رسد خروج از اوضاع فعلی، مستلزم روشن شدن وظیفه برجام، پیامدهای عملی مذاکرات و بسته پیشنهادی اروپاست. هر نوع سیگنال مثبتی از سوی گفت وگوهای دستگاه دیپلماسی کشور می تواند امید را جهت بازارها به ارمغان آورده و تقاضای سهام را جنبش کند. از سوی دیگر، آینده بازارهای جهانی به خصوص در کوتاه مدت از اهمیت خاص ای جهت جنبش یا فشار بر قیمت سهام برخوردار هست. در واقع، استمرار روند نزولی قیمت فلزات پایه و ضعف اقتصاد جهانی به واسطه آثار منفی جنگ تجاری می تواند سهام وابسته را-که بخش عمده ای از ارزش بازار سهام را در اختیار دارند- متاثر کند. از سوی دیگر، سرمایه گذاران سهام منتظر اوضاع آتی قیمت های ارز هستند که به رویکرد دولت وابسته هست. هر چند قیمت ها در روزهای اخیر با شروع معاملات ارز در بازار دوم تا حدودی تعدیل شدند ولی همچنان بی ثباتی در تصمیم گیری ارزی مانع از ترسیم چشم انداز مشخص هست. ولی انتظار این است که دولت در برابر قدرت بازار عقب نشینی کند. این واقعیت را می توان در انتظارات معامله گران بورس کالا دید.

افق های آتی در بورس کالا

تمام این عوامل یادشده در معاملات دیروز بورس کالا نیز بازتاب یافت. اکثر محصولات فلزی در این بازار طی روز گذشته با رشد ۱۰ درصدی نسبت به قیمت پایه (سقف قیمتی) معامله شدند. چنانکه می دانیم قیمت های پایه در بورس کالا بر مبنای قیمت های جهانی و قیمت دلار تعیین می شود. از این زوایه می توان انتظارات ارزی معامله گران بورس کالا را مبنای داوری گرفت. قیمت دلار موردنظر خریداران بر اساس معاملات دیروز بورس کالا از اختلاف معنادار با قیمت دلار بانک مرکزی حکایت دارد. این انتظارات معامله گران بازار آتی سکه نیز قابل مشاهده بود؛ طوری که در قراردادهای آبان و دی صف قابل توجه خرید را تجربه کردند و قیمت ها در سقف مجاز قیمتی قرار داشت. معنای این واکنش‌ها بروز نگرانی در بین فعالان و نبود چشم انداز روشن بازارهاست.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | روز گذشته | سرمایه گذار | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

پازل اصلاح قیمتی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

پازل اصلاح قیمتی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz